ورود آقایان ممنوع :)
1-پوشش پلاستیکی یا کاندوم

معایب استفاده از کاندوم : پارگی حین مقاربت -  احساسات جنسی در موقع استفاده از آن تا اندازه ای کاسته میشود.

 2-کاندوم زنانه یا کیسه واژینال :

    کاندوم زنانه از آغاز قرن بیستم به صورت پراکنده مورد استفاده قرار گرفته است. نوعی که مورد تایید است کاندومی بدون درز و یکبار مصرف از جنس پلی اورتان است که به صورت شل در واژن قرار میگیرد و پرینه را میپوشاند.

کاندوم مذکور دارای حلقه های قابل انعطاف در دو انتهای خود است. تاثیر ضد بارداری کاندوم زنانه با سایر روش ها قابل مقایسه است و باعث حفاظت بیشتر در برابر انتقال ویروسها میباشد.

3-عوامل اسپرم کش :

بیشتر اسپرم کشهای واژینال حاوی  (نونوکسینول-9) میباشند که یک ماده ی فعال سطحی و غیر سمی است و موجب عدم تحرک اسپرم میگردد.این ماده به صورت کرم،ژل،کف آئروسل،قرص های کف کننده و شیاف در دسترس است.فرم دیگری به شکل یک صفحه ی نیمه شفاف از ماده ی ضد بارداری ،در دسترس میباشد که در درجه حرارت بدن به صورت ژل درمی آید.

هر کدام از این محصولات با قدرت 1 درصد یا 100 میلی گرم در دسترس است اما در بعضی موارد حاوی 5 تا 28 درصد میباشند.میزان شکست 5 درصد در سال میباشد.عوامل مذکور خاصیت میکرب کشی داشته و کاهنده ی بیماری های جنسی میباشند.از عوارض آن آزردگی واژن یا آلت  که عارضه ی شایعی نیست.برای به  حداکثر رسانیدن اثر مواد کشنده اسپرم باید مدت کوتاهی قبل از شروع نزدیکی این مواد را در بخش فوقانی واژن و در ارتباط با سرویکس قرار داد.

مدت زمان حداکثر اثر اسپرم کشی این مواد معمولا بیش از یک ساعت نمیباشد.دست کم به مدت 6 ساعت پس از نزدیکی باید از شستشوی واژن خود داری کرد.

4-دیافرارگم مهبلی :

 سال ها قبل از پیدایش دیافراگم زنها از وسایل مختلف برای پیشگیری استفاده میکردند مانند قرار دادن برگ درختان ، صمغ ، دانه های میوه و اسفنج در مهبل.

دیافراگم وسیله ای گنبدی شکل است که از وزقه ی نازکی از جنس لاتکس تهیه شده است و حلقه فنری در لبه آن وجود دارد.دیافراگم باید چند ساعت قبل از نزدیکی در واژن قرار بگیرد و 6 تا 8 ساعت بعد از نزدیکی در محل خود باقی بماند تا اسپرم ها حرکت خود را از دست بدهند.   عدم موفقیت استفاده از دیافراگم 1 تا 3 درصد در سال گزارش شده است.

استفاده از دیافراگم ممکن است موجب کاهش خطر پیدایش بیماریهای التهابی لگن و نئوپلاری اپیتلیلی سرویکس گردد.

موارد منع مصرف دیافراگم شامل :

افتادگی رحم ، مثانه و رکتوم – عدم مقاومت کافی عضلات پرینه و مهبل ، آلرژی نسبت به مواد سازنده ی دیافراگم –

التهاب مهبل

5-کلاهک دهانه ی سرویکس :

مانند دیافراگم است با این تفاوت که ذیافراگم تمامی قسمت بالایی مهبل را میپوشاند اما کلاهک قسمتی از  آن که تنها مانع ورود اسپرم شود.

میزان شکست 8 تا20 درصد در سال است.اگر کلاهک به مدت طولانی در دهانه ی رحم باقی بماند ، سبب تحریک نسوج گردیده و ترشحات زیاد و بدبو در واژن ایجاد خواهد شد. لذا باقی ماندن آن به مدت بیش از 24 ساعت توصیه نمیگردد.

انواع کلاهمک های سرویکس:

میزان شکست 8 درصد در سال گزارش شده است.…………………5روزه است…………………1-prentiff

.....................48 ساعته........................2-femcap

3-prentiff cavityrim

 6-اسفنج مهبل :

 جسمی اسفنجی است که به ماده ی اسپرم کش آغشته شده است.برای استفاده از اسفنج ابتدا آن را با مقداری آب مرطوب میکنیم (حدود 2 قاشق) ، آب ماده ی اسپرم کش را فعال میکند.اسفنج دارای حلقه ای است که به طرف بیرون قرار میگیرد و با دست قابل لمس است.و به وسیله ی این حلقه میتوان اسفنج را خارج نمود.24ساعت قبل نزدیکی جاگذاری شده و 6ساعت بعد از آخرین نزدیکی خارج میگردد.حداکثر زمان ثابت بودن اسفنج 30 ساعت است . هرگز نباید از یک اسفنج 2بار استفاده کرد.استفاده از اسفنج در دوره ی عادت ماهیانه ممنوع میباشد. عوارض : تحریک پذیری بیش از حد و التهاب و حساسیت نسبت به اسفنج به صورت قرمزی و تورم فرج و گاهی سندرم شوک توکسیک . در صورت وجود هرگونه خارش ، تحریک پذیری یا سوزش ، بوی بد دائمی ، ترشحات غیر عادی واژن یا هر یک از علائم شوک توکسیک مانند تب و اسهال و استفراغ و دردهای عضلانی باید به پزشک اطلاع  داد!!!!

7-حلقه های واژینال:

نوعی از این حلقه ها حاوی پروژسترون بوده و 3ماه در واژن قرار داده میشود.نوع دیگر حاوی استروژن و پروژسترون بوده

 که 3 هفته در واژن باقی مانده و به مدت 1 هفته موقع عادت ماهیانه خارج میشود. شکست آن 3 درصد در سال اعلام شده است.

 

روشهای پیشگیری از بارداری بدون نیاز به وسایل پیشگیری :

*      نزدیکی منقطع :

*       قدیمی ترین روش.قبل از انزال آلت خارج میشود،استفاده ی طولانی مدت از این روش موجب عدم ارضای میل جنسی و تحریک عصبی زوجین میشود و در نهایت موجب سرد مزاجی و ناتوانی جنسی!

*      خود داری دوره ای :

*       در این روش زمانی که امکان وقوع تخمک گذاری وجود دارد از نزدیکیپرهیز میشود.یعنی نیمه ی دوره ی جنسی هر فرد ( روزهای 2+14 یا 2-14 )

*      دوش پس از نزدیکی :

*       شستشوی منی داخل واژن پس از نزدیکی با  آب یا سرکه ی محصولات مشابه . اگر از شستشو دهنده ی قوی استفاده شود ممکن است مخاط واژن آسیب دیده و موجب التهاب گردد.در ضمن ایمنی این روش بسیار پایین است و هنگامی استفاده میشود که استفاده از روش دیگری ممکن نباشد.

*      شیردهی :

*      به مدت 3 تا 6 ماه پس از زایمان اگر مادر خداقل روزی 7 مرتبه و هر بار 15 دقیقه نوزاد را شیر دهدمیتواند از بارداری جلوگیری کند البته میزان شکست این روش بسیار بالاست و روشی غیر قابل اعتماد میباشد.

 

 

 توبکتومی : (بستن لوله ی رحمی در زنان )

عقیم سازی زنان را از طریق 2 روش داخل صفاقی یعنی روش شکمی از طریق لاپاراسکوپی ی  مینی لاپاراتومی

و روش واژینال از طریق کولیوسکوپی میتوان انجام داد.

وازکتومی : (بستن لوله ی مردان )

در این عمل با برش کوچکی روی اسکروتوم قسمتی از مجرای وازودفران را از داخل برش بیرون آورده و آنرا قطع میکنند، یکی از معایب وازکتومی این است که به سرعت عقیمی حاصل نمیشود و تخلیه کامل اسپرم بعد از قطع مجرای وازودفران یک هفته تا چند ماه طول میکشد.بررسی مایع منی 1 تا2 ماه بعد از عمل ضروری است.منفی بودن جواب دواسپرموگرام نشان دهنده ی عقیمی است.میزان عدم موفقیت در این روش یک درصد است و امکان بازگشت باروری 50 درصد است.

از عوارض وازکتومی میتوان ایجاد نشت اسپرم ، عفونت محل برش و التهاب اپیدیدیم دیده شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه 15 تیر1388ساعت 17:58  توسط خانم دکتر--میرجمالی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
در این وبلاگ پاسخ گوی سوالات پزشکی زنان میباشیم....

باتشکر..dr.mirjamali

نوشته های پیشین
مرداد 1390
مهر 1389
اردیبهشت 1389
آبان 1388
شهریور 1388
تیر 1388
اردیبهشت 1388
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM