1-پوشش پلاستیکی یا کاندوم

معایب استفاده از کاندوم : پارگی حین مقاربت -  احساسات جنسی در موقع استفاده از آن تا اندازه ای کاسته میشود.

 2-کاندوم زنانه یا کیسه واژینال :

    کاندوم زنانه از آغاز قرن بیستم به صورت پراکنده مورد استفاده قرار گرفته است. نوعی که مورد تایید است کاندومی بدون درز و یکبار مصرف از جنس پلی اورتان است که به صورت شل در واژن قرار میگیرد و پرینه را میپوشاند.

کاندوم مذکور دارای حلقه های قابل انعطاف در دو انتهای خود است. تاثیر ضد بارداری کاندوم زنانه با سایر روش ها قابل مقایسه است و باعث حفاظت بیشتر در برابر انتقال ویروسها میباشد.

3-عوامل اسپرم کش :

بیشتر اسپرم کشهای واژینال حاوی  (نونوکسینول-9) میباشند که یک ماده ی فعال سطحی و غیر سمی است و موجب عدم تحرک اسپرم میگردد.این ماده به صورت کرم،ژل،کف آئروسل،قرص های کف کننده و شیاف در دسترس است.فرم دیگری به شکل یک صفحه ی نیمه شفاف از ماده ی ضد بارداری ،در دسترس میباشد که در درجه حرارت بدن به صورت ژل درمی آید.

هر کدام از این محصولات با قدرت 1 درصد یا 100 میلی گرم در دسترس است اما در بعضی موارد حاوی 5 تا 28 درصد میباشند.میزان شکست 5 درصد در سال میباشد.عوامل مذکور خاصیت میکرب کشی داشته و کاهنده ی بیماری های جنسی میباشند.از عوارض آن آزردگی واژن یا آلت  که عارضه ی شایعی نیست.برای به  حداکثر رسانیدن اثر مواد کشنده اسپرم باید مدت کوتاهی قبل از شروع نزدیکی این مواد را در بخش فوقانی واژن و در ارتباط با سرویکس قرار داد.

مدت زمان حداکثر اثر اسپرم کشی این مواد معمولا بیش از یک ساعت نمیباشد.دست کم به مدت 6 ساعت پس از نزدیکی باید از شستشوی واژن خود داری کرد.

4-دیافرارگم مهبلی :

 سال ها قبل از پیدایش دیافراگم زنها از وسایل مختلف برای پیشگیری استفاده میکردند مانند قرار دادن برگ درختان ، صمغ ، دانه های میوه و اسفنج در مهبل.

دیافراگم وسیله ای گنبدی شکل است که از وزقه ی نازکی از جنس لاتکس تهیه شده است و حلقه فنری در لبه آن وجود دارد.دیافراگم باید چند ساعت قبل از نزدیکی در واژن قرار بگیرد و 6 تا 8 ساعت بعد از نزدیکی در محل خود باقی بماند تا اسپرم ها حرکت خود را از دست بدهند.   عدم موفقیت استفاده از دیافراگم 1 تا 3 درصد در سال گزارش شده است.

استفاده از دیافراگم ممکن است موجب کاهش خطر پیدایش بیماریهای التهابی لگن و نئوپلاری اپیتلیلی سرویکس گردد.

موارد منع مصرف دیافراگم شامل :

افتادگی رحم ، مثانه و رکتوم – عدم مقاومت کافی عضلات پرینه و مهبل ، آلرژی نسبت به مواد سازنده ی دیافراگم –

التهاب مهبل

5-کلاهک دهانه ی سرویکس :

مانند دیافراگم است با این تفاوت که ذیافراگم تمامی قسمت بالایی مهبل را میپوشاند اما کلاهک قسمتی از  آن که تنها مانع ورود اسپرم شود.

میزان شکست 8 تا20 درصد در سال است.اگر کلاهک به مدت طولانی در دهانه ی رحم باقی بماند ، سبب تحریک نسوج گردیده و ترشحات زیاد و بدبو در واژن ایجاد خواهد شد. لذا باقی ماندن آن به مدت بیش از 24 ساعت توصیه نمیگردد.

انواع کلاهمک های سرویکس:

میزان شکست 8 درصد در سال گزارش شده است.…………………5روزه است…………………1-prentiff

.....................48 ساعته........................2-femcap

3-prentiff cavityrim

 6-اسفنج مهبل :

 جسمی اسفنجی است که به ماده ی اسپرم کش آغشته شده است.برای استفاده از اسفنج ابتدا آن را با مقداری آب مرطوب میکنیم (حدود 2 قاشق) ، آب ماده ی اسپرم کش را فعال میکند.اسفنج دارای حلقه ای است که به طرف بیرون قرار میگیرد و با دست قابل لمس است.و به وسیله ی این حلقه میتوان اسفنج را خارج نمود.24ساعت قبل نزدیکی جاگذاری شده و 6ساعت بعد از آخرین نزدیکی خارج میگردد.حداکثر زمان ثابت بودن اسفنج 30 ساعت است . هرگز نباید از یک اسفنج 2بار استفاده کرد.استفاده از اسفنج در دوره ی عادت ماهیانه ممنوع میباشد. عوارض : تحریک پذیری بیش از حد و التهاب و حساسیت نسبت به اسفنج به صورت قرمزی و تورم فرج و گاهی سندرم شوک توکسیک . در صورت وجود هرگونه خارش ، تحریک پذیری یا سوزش ، بوی بد دائمی ، ترشحات غیر عادی واژن یا هر یک از علائم شوک توکسیک مانند تب و اسهال و استفراغ و دردهای عضلانی باید به پزشک اطلاع  داد!!!!

7-حلقه های واژینال:

نوعی از این حلقه ها حاوی پروژسترون بوده و 3ماه در واژن قرار داده میشود.نوع دیگر حاوی استروژن و پروژسترون بوده

 که 3 هفته در واژن باقی مانده و به مدت 1 هفته موقع عادت ماهیانه خارج میشود. شکست آن 3 درصد در سال اعلام شده است.

 

روشهای پیشگیری از بارداری بدون نیاز به وسایل پیشگیری :

*      نزدیکی منقطع :

*       قدیمی ترین روش.قبل از انزال آلت خارج میشود،استفاده ی طولانی مدت از این روش موجب عدم ارضای میل جنسی و تحریک عصبی زوجین میشود و در نهایت موجب سرد مزاجی و ناتوانی جنسی!

*      خود داری دوره ای :

*       در این روش زمانی که امکان وقوع تخمک گذاری وجود دارد از نزدیکیپرهیز میشود.یعنی نیمه ی دوره ی جنسی هر فرد ( روزهای 2+14 یا 2-14 )

*      دوش پس از نزدیکی :

*       شستشوی منی داخل واژن پس از نزدیکی با  آب یا سرکه ی محصولات مشابه . اگر از شستشو دهنده ی قوی استفاده شود ممکن است مخاط واژن آسیب دیده و موجب التهاب گردد.در ضمن ایمنی این روش بسیار پایین است و هنگامی استفاده میشود که استفاده از روش دیگری ممکن نباشد.

*      شیردهی :

*      به مدت 3 تا 6 ماه پس از زایمان اگر مادر خداقل روزی 7 مرتبه و هر بار 15 دقیقه نوزاد را شیر دهدمیتواند از بارداری جلوگیری کند البته میزان شکست این روش بسیار بالاست و روشی غیر قابل اعتماد میباشد.

 

 

 توبکتومی : (بستن لوله ی رحمی در زنان )

عقیم سازی زنان را از طریق 2 روش داخل صفاقی یعنی روش شکمی از طریق لاپاراسکوپی ی  مینی لاپاراتومی

و روش واژینال از طریق کولیوسکوپی میتوان انجام داد.

وازکتومی : (بستن لوله ی مردان )

در این عمل با برش کوچکی روی اسکروتوم قسمتی از مجرای وازودفران را از داخل برش بیرون آورده و آنرا قطع میکنند، یکی از معایب وازکتومی این است که به سرعت عقیمی حاصل نمیشود و تخلیه کامل اسپرم بعد از قطع مجرای وازودفران یک هفته تا چند ماه طول میکشد.بررسی مایع منی 1 تا2 ماه بعد از عمل ضروری است.منفی بودن جواب دواسپرموگرام نشان دهنده ی عقیمی است.میزان عدم موفقیت در این روش یک درصد است و امکان بازگشت باروری 50 درصد است.

از عوارض وازکتومی میتوان ایجاد نشت اسپرم ، عفونت محل برش و التهاب اپیدیدیم دیده شود.

نوشته شده توسط خانم دکتر--میرجمالی در ساعت 17:58 | لینک  |